photo 3am_h1_zpse9aaabda.png                   photo 3am_am1_zps226e1806.png                   photo 3am_products1_zps40ddd5e3.png                   photo 3am_freebies1_zps0afbc6a9.png

Sunday, November 30, 2014

2 + 1 = TpT Cyber Sale



I'm linking up with Ideas by Jivey for her 2 + 1 = TPTCyber: What's On Your Wish List? So here are my most wish listed products:

 Every standard from the first grade common core is included in this product and each assessment has the standard printed on the top. It really is just print and use  - easy peasy!




 
I love to teach math and there's nothing I love more than challenging my young mathematicians.  My best selling product and 2nd most wish listed item is my Math Journaling and Problem Solving. If you want your young mathematicians to stretch their minds and really have to think, then this product is for you. 





This is Graphics from the Pond's Fonts Mega Pack. It has 115 fonts and as more fonts are added, you get those too. This has seriously been on my wish list for a while and I have my fingers crossed that they go on sale. I'll admit I usually stock up on fonts and graphics during the big TpT sales and this time will be no different. 

If you want to see what other people have on their wish lists and your favorite seller's most wish listed items, then head on over to Ideas by Jivey for more fun with this linky.

Happy Cyber Monday!

Saturday, November 29, 2014

Cyber Monday Sale Linky Party


I'm linking up to bring you one item that is heavily discounted for this TpT Cyber Monday Sale. I decided to offer my Ultimate C.G.I. Word Problem Bundle at a tremendous savings. This is by far my favorite product. I use this everyday in my classroom. 


It includes all 14 of my Cognitively Guided Instruction themes. The themes include:
  • Apples
  • Spiders
  • Barnyard Animals
  • Zoo Animals
  • Thanksgiving Feast
  • Santa's Workshop
  • Snowmen
  • Penguins
  • Leprechauns
  • Valentine's Day
  • Bunnies and Eggs
  • Beach
  • Cookies
  • Cooking It Up

Each theme has 14 math problems without numbers included so you can fill in numbers that are just right for your students. This makes it so easy to differentiate. I use these problems everyday for my morning problem of the day and then during math workshop for my small group math exchange. 
Examples from my apple theme.

Also included are task card sets for each them with numbers to 20 and numbers to 100 that can be used for independent problem solving practice. These are perfect for math centers.

Now here's the real math or should I say the real deal:
Normally I sell each themed set for $4 and each task card set for $2 if I am selling them individually. That would cost $108 if you purchased each separately, but if you bought the bundle at regular price you would get it for $60. But during the sale, my bundle is marked down to $40, plus 20% off which makes it $32. If you add on the TpT discount code for another 10%, you will grab this huge product for only $28.80. Now that is a bargain! Happy Cyber Sale!


Sunday, November 23, 2014

All I Want For...Black Friday


I am linking up with The Primary Pack for their wish list linky party. Here are a few great math products on my wish list:


I have my eye on:
  • 32 Array Task Cards from the Evil Math Wizard - I use task cards a lot in my first grade math centers and now that I'm starting to think about higher grades, I've been looking at math task cards for multiplication and division. I love that this product includes differentiated cards. She is just making it easier for teachers to meet everyone's needs.
  • Basic Operations QR Code Scavenger Hunt by The Math Maniac - I use QR codes for reading centers, but what a fun idea for making math have a little more movement during independent practice. I am thinking about the future with this product, but I hope she has a first grade version too. I have to go back and look.
  • Composing and Decomposing Numbers with Dot Cards by Math Coach's Corner - I need this product right now. I have a few students who are still really having a hard time with composing and decomposing numbers. It's time to try something new and these look perfect.
  • Open Ended Word Problems by Beyond Traditional Math - I use word problems to teach everything in first grade. My little mathematicians were surprised to find out on a recent common assessment that not all math problems were word problems. They blazed right through ten addition and subtraction problems. But last week when I taught a big develop math lesson in a fourth grade class, I realized it's time to start stocking up on some word problems for older students. This is on my list.
  • Mystical Division Strategies by Mr. Elementary Math - Recently in a math endorsement class I came to the sad realization that I have been too long in first grade because just thinking about the strategies older students would use really pushed me. As soon as I saw this product, I knew it was made for me. I love creating anchor charts with my students as they discover strategies, but I've never created a multiplication or division anchor chart and when I looked at this preview I knew it was just what I need.

These are some of my favorite math products. I love using Cognitively Guided Instruction for math word problems. These products all contain 14 different types of problems for young mathematicians. For the problem sets, you can put in your own numbers to make the problem difficulty just right for your students. I use these for small group math exchanges and for whole class problems of the day. And for independent practice during math workshop, try my word problem task cards. You can choose from sets with numbers up to 20 or numbers up to 100.

Sunday, November 16, 2014

Teddy Bear Day

In first grade Teddy Bear Day is highly anticipated and this year was no exception. Here are a few highlights from our day.

Interactive Writing

Students wrote their own invitation while we wrote this interactive class version. Since Teddy Bear Day was on a Friday, we wrote the invitation earlier in the week and sent it home on Thursday.

Read Aloud

The Legend of the Teddy Bear is a great read aloud for learning more about the origins of the teddy bear. Think Teddy Roosevelt.

Problem Solving
I had everyone start their problem solving with the easy one on the left and then move to the harder version. Have students show their work with pictures, numbers and words. This is from my Math Journaling and Problem Solving on TpT.

Art Project - Torn Paper Bears


Each bear comes out so unique. Beware...because the students are tearing everything, you will need lots of extra pieces to compensate for the all of the mistakes. Use marker to add the details after the entire project is glued together.

Each student will need:
1 - 9 x 12 sheet of blue construction paper for the background
1 - 6 x 9 green construction paper for the grass
1 - 8 x 8 brown construction paper for the body
1 - 5 x 5 brown construction paper for the head
3 - 3 x 3 brown construction paper for the paws
2 - 2 x 2 brown construction paper for the ears
1 - 2 x 3 manilla construction paper for the muzzle








Of course the day wouldn't be complete without some gummy bear math and science.



Teddy Bear Day Math

And the true highlight of the day was the Gummy Bear Science Lab by Science for Kids. We started this the day before and were able to record our findings on Teddy Bear Day. My students absolutely loved this. Several wouldn't even eat their gummy bears because they wanted to take them home for more science experiments. If you are having a teddy bear day, grab this great science lab.


Happy Teddy Bear Day!

Monday, November 10, 2014

Veterans Day Sale


I am linking up with Sassy, Savvy, Simple Teaching and a whole bunch of other stores for a Veterans Day Sale. Everything in my store will be 20% off.


You can drop on by Sassy, Savvy, Simple Teaching to see who else has their stores on sale too.

Happy Veterans Day!

Saturday, November 1, 2014

This is Real Life Math


I love the monthly Math is Real Life linky hosted by 4mulaFun, Miss Math Dork, Teaching to Inspire in 5th and The Teacher Studio because they force me to think about the math I've been using and this past month has been all about math.


Right now things at my house feel a little bit like a Laura Numeroff book. If your husband buys a car to restore, you are going to need a garage to put it in. If you put it in your regular garage there won't be room for your daughter's car. If there's no room for your daughter's car when it starts to snow, you will feel bad for her in the early mornings when she is trying to get to school or early morning swim practice and you will realize that you need another garage. So...if your husband buys a car to restore, you will need to build a second garage. Yes...it's time for a second garage. Do you have any idea how much math is involved in planning to build? Yikes, all we do is calculate and recalculate, measure and remeasure. So here's the 3D version of the plan. This is so much fun to play around with because I'm able to turn it myself to see all angles.


We also have the floor plan to look at which gives all of the lengths.

And then there are the elevations. This is the front elevation.

And a close up elevation of the fireplace.


Now comes all of the math. Will our motorhome fit in and will we still be able to walk around it? Measuring and more measuring. If we decide to brick the fireplace, how many bricks do we order? How many square feet of cement are needed and what will it cost? And how about those solar panels shown on the 3D version? How many panels do I need to cover my 1100 kilowatt average monthly usage? That's actually a hard problem because each panel makes 255 watts per hour but you have to calculate the number of sun hours you get. Then you need the average in a year. Plus you have to convert watts to kilowatts and work with the average use and production of each panel on top of the cost of installation compared to the cost of just continuing to buy electricity? That's just confusing! What about an electric car? Is that financially worthwhile? I think a jacuzzi would be fun out on the patio, how much electricity would it use and would I need to add more solar panels? This entire project is nothing but math and the worst math problem of all is how much will this entire thing cost? Can we afford it? This is my real life math and it's going on right now. I think we should just retile a bathroom. It would be a whole lot easier and cheaper!

How are you using math outside of the classroom?